Fyzioterapia
Je pomocný lekársky odbor, ktorý sa zaoberá liečbou a prevenciou porúch pohybového systému človeka.
ObjednaťMasáž alebo masírovanie je súčasť mechanoterapie; jedná sa o sústavu hmatov, ktorými sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Cieľom je zvýšenie funkčnej zdatnosti, odstránenie únavy alebo liečenie. Slovo masáž pochádza z francúzskeho slova massage a to pravdepodobne z arabského masa "dotknúť sa, ohmatať alebo manipulovať" alebo z latinského massa "masa, cesto". Starší význam tohto slova môže byť ešte z hebrejčiny me-sakj "pomazanie olejom". Staroveká gréčtina používala pre masáž slovo anatripsis a latinčina frictio. Masážna terapia je najvyužívanejší typ doplnkovej medicíny v nemocniciach .Uvoľňuje bolesť svalov a poranení a iných príčin bolesti, redukuje stres a zvyšuje relaxáciu, rehabilituje športové zranenia a znižuje pocit úzkosti a depresie a zvyšuje všeobecné blaho. Masáž predstavuje pôsobenie na telo a manipuláciu s telom pomocou tlakov - štrukturovaných, neštrukturovaných, stacionárnych alebo pohyblivých - tlak, impulz či vibrácie. Vykonáva sa ručne alebo pomocou mechanických pomôcok. Cieľové tkanivá môžu byť svaly, šľachy, väzy, koža, kĺby alebo iné spojivové tkanivá, ako aj lymfatické uzliny alebo orgány tráviaceho systému. Masáž môže byť aplikovaná rukami, prstami, lakťami, kolenami, predlaktím a chodidlami. Existuje viac ako sto rôznych známych masážnych techník. Najviac uvedených dôvodov pre zavedenie masáže ako liečby boli dopyt klientov a vnímanie klinických účinkov. Masáž môže prebiehať na masážnom stole, v masážnom kresle alebo na podložke na podlahe. Počas masáže môže byť klient úplne alebo čiastočne nahý. Časti tela môžu byť zakryté uterákmi či plachtami.
Záznamy o masáži boli objavené v mnohých starovekých civilizáciách vrátane Ríma, Grécka, Indie, Japonska, Číny, Egypta a Mezopotámie. Čínsky rukopis z roku 2700 pred Kr. odporúča každé ráno vykonávať automasáž „proti nachladnutiu, na udržanie vláčnosti orgánov a ako prevenciu proti zdravotným ťažkostiam“. V roku 1996 bola prvýkrát ponúkaná masáž ako základná zdravotná služba na letných olympijských hrách v Atlante. Podstatne mladšia je švédska masáž, ktorú okolo roku 1830 opísal Per Henrik Ling, a ktorá sa v západných kultúrach považuje za základnú formu masáže, „klasickú“ masáž. Existuje vyše 100 rôznych druhov masáží vychádzajúcich z rôznych kultúrnych základov. Jednotlivé druhy masáží sa vzájomne prelínajú a veľa techník sa označuje ako originálny, samostatná metóda len z komerčných príčin.
Špeciálne masérske stoly a kreslá slúžia na uloženie klienta počas masáže. Typický masérsky stôl sa ľahko čistí, má rovný povrch a otvor na tvár, ktorý umožňuje klientovi ľahko dýchať počas ležania tvárou dolu. Masérovi tento typ masérskeho stolu pomáha k tomu aby klient nehybne ležal, a zároveň aby si masér mohol klienta uložiť do potrebnej polohy.
Na správne uloženie tela pri masáži sa využíva aj ortopedický vankúš alebo podhlavník.
Ergonomické kreslá slúžia podobne ako masérske stoly. Kreslá môžu byť pevné alebo prenosné. Pre maséra je kreslo ľahšie prenosné než masérsky stôl a klienti sa nemusia vyzliekať pre masáž v kresle. Vďaka týmto dvom faktorom sú kreslá uprednostňované najmä na verejných miestach, ako sú napríklad obchodné domy. Na masáž sa používa nespočetné množstvo masážnych olejov, ktoré slúžia na regeneráciu, odstraňovanie odumretej kože či uvoľnenie svalov.
Kraniosakrálna terapia je technika . Zameriava sa na na mäkké tkanivá a telové tekutiny. Rozoznáva poruchy kraniosakrálneho systému, kam patrí hlava, chrbtica a krížová kosť, prepojené pomocou „pulzov“ obiehajúceho mozgovomiechového moku. Poruchy sa napravujú pomocou ľahkého tlaku (asi ako váha 5-korunovej mince) na rôzne miesta systému; takto sa normalizuje prúdenie tekutiny a energie kraniosakrálnym systémom.
Používa päť štýlov kĺzavých dlhých hmatov pri masáži. Tieto hmaty sú kĺzanie, hnietenie, tepanie, trenie a vibrovanie. Švédska masáž sa ukázala byť veľmi prospešnou v uvoľňovaní bolesti a stuhnutých kĺbov. Takisto je dokázané, že švédska masáž v priebehu ôsmich týždňov dokáže zlepšiť stav pacienta s osteoartrózou kolien. Takisto bolo preukázané, že je užitočná u jedincov so zlým krvným obehom. Vývoj švédskej masáže sa pripisuje Per Henrik Lingovi. Termín "švédska masáž" však nie je až tak známy vo Švédsku, kde túto masáž volajú "klasická masáž".
Je jemná energetická masáž akupresurných bodov a chrbtice, ktorá uvoľňuje tlak na platničky, uvoľňuje napäté svaly i šľachy. Na masáž sa používa olej z ľubovníka bodkovaného, ktorý je veľmi vyživujúci nielen pre platničky chrbtice ale i pre všetky kĺby.
Je technika uvoľňovania a naťahovania šľách a svalov stláčaním bodov čím sa eliminuje bolesť a svalové napätie.
Technika pri ktorej sa používajú vopred zahriate nádobky, väčšinou sklenené, ktoré pri chladnutí vyvíjajú podtlak na kožu a podkožie. Pôsobia nepriamo cez jednotlivé reflexné zóny na príslušné orgány.
Je tradičná masáž pochádzajúca z Havaja. Slovo "lomilomi" sa využíva ako výraz pre masáž v Samoe a východnej Futune. V Samoe sa využíva aj výraz milimili, vo východnej Futune fakasolosolo, v Tonge fotofota, na Tahiti rumirumi.
Techniky masáže sú jemné a umožňujú klientovi relaxovať a cítiť sa uvoľnene. Táto masáž zahŕňa kĺzanie, hnietenie, hladenie a pod. Masér aplikuje počas masáže na telo aj aromatické oleje, peelong. Výsledkom aplikácie tejto masáže, teda výsledkom tejto liečby je zlepšenie prúdenia krvy, kyslíka a energie v tele pacienta. V tomto type masáže sa využívajú aj horúce kamene.
Masáž kameňmi využíva studené alebo vodou zohriate kamene na aplikáciu tlaku a zohriatie organizmu. Terapeut môže takisto využiť aj kamene natreté olejom. Horúce kamene zvyčajne bývajú riečne kamene, ktoré v priebehu času sa extrémne vyleštili a vyhladili. Tieto kamene sa ukladajú pozdĺž pacientovho chrbta, tie udržiavajú teplo, ktoré potom preniká hlboko do svalov, čím uvoľňujú napätie.
Je ruská technika, používa priľnavosť medu nanášaného na kožu na intenzívnu prácu s podkožím. Sila včelieho medu pôsobí cez pokožku na organizmus prostredníctvom pumpovacích pohybov rúk. Najskôr sa z hĺbky telesných tkanív vysajú usadeniny a jedy a po tejto očiste sa organizmu dodajú účinné látky z medu.
Masážna technika zameraná na hlavu, krk a tvár
Je tradičná liečba pochádzajúca z akupunktúry, jedná sa o akupresurnu techniku kde je aplikovaný fyzický tlak na akupunktúrne body rukou, lakťom alebo s rôznymi špicatými pomôckami.
(lymfodrenáž) používa rytmické hnietenie a zlepšuje tak tok tkanivového moku, zmierňuje opuchy.
U nás sú všetky masáže realizované kvalifikovaným personálom v platnej legislatíve SR a EU.
Súčasťou každej masáže chodidiel je hydromasáž.
Vernostná karta 30 € / Všetky ceny sú vrátane DPH.
Vernostná karta 30 € / Všetky ceny sú vrátane DPH.
Dr. Čajka
Poliklinika LH
J.D. Matejovie 542/21
Liptovský Hrádok
Slovakia