Botulotoxín je produkovaný baktériami Clostridium botulinum. V lekárskej vede sa využíva okrem iného:
Používa sa len jeho minimálna dávka, ktorá je až tisíc-krát menšia ako dávka toxická pre ľudský organizmus a preto je táto metóda bezpečná. Botulotoxín dočasne blokuje nervovo-svalové zakončenia v aplikovanej tvárovej oblasti, čím zabraňuje prenosu nervových vzruchov na mimické svaly, spôsobuje ich dočasnú paralýzu a tým dochádza k vyhladeniu mimických vrások. Povrchová kožná citlivosť v aplikovanej oblasti zostáva zachovaná.
Botulotoxín sa aplikuje injekčnou formou, veľmi tenkou ihlou, procedúra je bezbolestná.
Kontraindikáciami aplikácie botulotoxínu sú
tehotenstvo, kojenie, nervovo-svalové ochorenie myasthenia gravis.
Relatívne kontraindikácie
poruchy krvnej zrážanlivosti, zápal v aplikovanej oblasti, užívanie antibiotík, prípadne liekov na srdcovú arytmiu.
Najčastejšie sa botulotoxín aplikuje do oblasti čela, glabely (vrásky hnevu) a do oblastí okolo očí. Ideálny vek klienta (u žien aj mužov) pre aplikáciu je 18-65 rokov. Korekciu hlbokých vrások botulotoxínom je možné kombinovať aj s aplikáciou výplňového materiálu – kyselinou hyalurónovou.
Celej problematike sa venoval plastický chirurg z Brazílie, Mauricio de Maio a to komplexné a optimálne ošetrenie s dlhotrvajúcim výsledkom na rejuvenizáciu, doplnenie a omladenie pleti najmä v lokalitách ako brada, spánky, líca, oči, pery a sánka.
Medzi najkvalitnejšie výplne medzi ktoré patrí aj Teosyal. Ošetrenie vyžaduje dlhodobú prácu s klientom. No tento plán zároveň na dlhú dobu prináša pacientovi prirodzený a mladistvý vzhľad.
Volumizácia pier je stále viac obľúbený u žien všetkých vekových kategórií , prispieva k dotvoreniu symetrie, proporcií a skrášleniu tváre, čím pomáha zvyšovať sebavedomie každej ženy. Zákrok trvá približne 20 min., na znecitlivenie tejto citlivej oblasti sa používa topická anestéza - krém s obsahom anestetika lidokaínu, efekt je viditeľný ihneď a vydrží individuálne 6 - 12 mesiacov.
Jedným z najdôležitejšich vektorov tváre sú naše líca,spolu s lícnymi kosťami. Napriklad u príliš chudých ľudí v dôsledku nedostatku podkožného tuku, môžu líca pôsobiť prepadnuto, a tým celá tvár nadobúda nezdravý, unavený výraz. Vekom sa tkanivo v tejto oblasti stráca, začínajú sa prehlbovať nosovoústne ryhy, kruhy pod očami, marionetové vrásky, stredná časť tváre akoby padala.
Jednoduchým riešením je dodanie strateného/chýbajúceho objemu výplňou na báze kyseliny hyalurónovej, v priebehu niekoľkých minút je možné touto metódou.
Na aplikáciu sa využíva buď ihla, alebo tupá kanyla. Výsledok je trvácny, s použitím kvalitného materiálu efekt vydrží aj niekoľko rokov.
Kruhy pod očami Injekčnými výplňami na báze kyseliny hyalurónovej je možné jednoducho korigovať stratu objemu v oblasti očí – a to aplikáciou jemného materiálu prísne pod kruhový očný sval. Tento zákrok sa vykonáva v lokalnej anestéze z 3 prístupov na každej strane, takže kontrola hĺbky aplikácie je jednoduchá, bolesť a opuch eliminované, riziko vzniku modriniek. Pred zákrokom je nutná konzultácia.
Nadmerná strata vlasov trápi ženy aj mužov. Príčiny môžu byť naozaj rôzne, či už vonkajšie alebo vnútorné. Jedným z účinných spôsobov na vyriešenie tohto problému je takzvaná Invazívna mezoterapia. Invazívna mezoterapia je metóda, ktorá sa v estetickej dermatológii používa pri revitalizácii pokožky tváre, krku, dekoltu, pri redukcii celulitídy a taktiež pri ošetrení vlasov a vlasovej pokožky. Na základe charakteru vypadávania vlasov sa dá približne určiť možný spúšťač a pôvod vypadávania vlasov.
Vlasová mezoterapia je neinvazívny zákrok, ktorý účinne na prírodnej báze rieši problém s vypadávaním vlasov u žien aj u mužov. Okrem spomalenia vypadávania im táto procedúra dodá aj potrebnú pevnosť a ich kvalita je výrazne lepšia. Toto sa týka aj pre nadmerne lámajúcich sa vlasov so sklonom vypadávať. Vo všeobecnosti je tento zákrok považovaný za bezpečný, šetrný k vlasom i pokožke a zároveň takmer bezbolestný.
Princíp vlasovej mezoterapie je rovnaký ako v prípade omladenia tváre. Pomocou jemných ihličiek je do strednej vrstvy pokožky aplikovaná zmes enzýmov, vitamínov, proteínov a hormónov, ktorá regeneruje vlasové folikuly i bunky kože. Primárnym cieľom takejto procedúry je obnoviť hormonálnu rovnováhu a neutralizovať účinky DHT hormónu, ktorý spôsobuje vypadávanie vlasov. Aby bol účinok zákroku efektívnejší, je potrebné absolvovať viacero sedení. Celkový počet opakovaní potrebných pre zlepšenie stavu vlasov určí odborník po individuálnej konzultácii.
Vlasová mezoterapia je jednou z najefektívnejších metód prevádzaných neinvazívne. Výsledky po aplikovaní injekcii sú zväčša viditeľné už po dvoch sedeniach, u menej pokročilých stavoch je rozdiel badateľný už po prvom sedení. Samotný efekt celej procedúry je permanentný, avšak nemusí ísť o pravidlo. Dôležité je dodržiavať správnu starostlivosť, životosprávu a riadiť sa pokynmi dermatológa.
Invazívna mezoterapia je metóda, ktorá sa v estetickej dermatológii používa pri revitalizácii pokožky tváre, krku, dekoltu, pri redukcii celulitídy a taktiež pri ošetrení vlasov a vlasovej pokožky.
Účinky mezoterapie:
Počet celkových ošetrení sa stanovuje podľa schéma a stavu postihnutia.
Bezprostredne po ošetrení je možné začervenanie, drobná bolesť hlavy, opuch ustupujúci behom jedného až dvoch dní. Veľmi vzácne sa môže prejaviť hematóm, granulom, ohraničené zápalové ložisko, alergie. Dva až tri dni po aplikácii neodporúčame saunu, solárium, kúpanie, pobyt na priamom slnku, pobyt v mraze.
Možnosť telefonickej objednanávky na tel. čísle +421 948 385 452
Dr. Čajka
Poliklinika LH
J.D. Matejovie 542/21
Liptovský Hrádok
Slovakia