doktor cajka klinika liptov
green plus

Ambulancia všeobecného lekára / Procedúry

22. 04. 2024

Estetika 22.06.2024 objednávky na +421 948 385 452

× vasa reklama baner Miesto pre vašu reklamu @

Megadávka vitamínu C

Vitamín C (kyselina askorbová, E300)

Charakteristika

Je vo vode rozpustný vitamín, dôležitý k udržaniu života a zdravia. V tele plní veľa dôležitých funkcií , je citlivý na zmeny teploty a oxidáciu, jeho chemický názov je kyseliná askorbová vzorcom C6H8O6 Prvý krát bol izolovaný 1928, zabraňuje skorbutu – ochorneie námorníkov pri dlhodobom nedostatku.

Vitamín C v prírode

Väčšina zvierat a rastlín si syntetizuje tento vitamín sama a nepotrebuje žiadne prídavky, ľudia si tento vitamín vytvárať nevedia, preto je nutné jeho doplňovanie. Pre jeho bohaté zastupenie v prírode jeho nedostatok pre ľudí nepredstavoval vážnejší problém.

Zdroje vitamínu C

Z rastlinných zdrojov sú na vitamín C veľmi bohaté šipky, rakytník, citrusy, zemiaky, zelenina.

Vplyv spracovania potravín na vitamín C

Pri tepelnom spracovaní potravín dochádza k úbytku vitamínu C ( vrátane ohrevu v mikrovlnej rúre) . Spracovaním sa znižuje obsah živín o cca 10% za každých 5 minút varenia, sušením až 50%, šetrnejšie je dusenie v páre. Veľké stráty spôsobuje konzervácia, blanšírovanie. Vitamín C sa rozkladá oxidáciou a rýchlejšie pri vyššej teplote. Pri izbovej teplote sa stráce behom mesiaca. Najlepšie je zdroj vitamínu C zmraziť či zabrániť oxidácií.

procedura Megadávka vitamínu C
procedura Megadávka vitamínu C

Vplyv na zdravie človeka

Vitamín C je potrebný pre metabolizmus aminokyselín, konkrétne pre vznik nekódovaných aminokyselín hydroxylisinu a hydroxy prolínu. Tým sa podieľa na syntéze kolagénu. Jeho nedostatok sa prejavuje menšou pevnosťou väzivového aparátu , menšou pevnosťou steny ciev a zvýšenou krvácavosťou. Takisto je potrebný v procese tkanivového dýchania, podporuje vstrebávanie železa stimuluje tvorbu bielych krviniek vývoj kostí, zubov, chrupaviek podporuje rast, podieľa sa na antioxidačnej ochrane bunky redukciou radikálov.

Kontraindikácie

Podávanie megadávok vitamínu C sa neodporúča pri ochorení na obličkové kamene alebo u pacientov s obličkovou nedostatočnosťou, alebo pri ochorení s akumuláciou železa (talasémia, hemochromatóza, sideroblastická anémia). Pri pľúcnom ochorením (napr. obštrukčné a reštrikčné bronchiálne a pľúcne ochorenie) len do 7,5 g za deň, keďže vyššie dávky môžu viesť k akútnemu dyspnoe Kyselina askorbová môže interferovať s antikoagulanciami (kumarínovými derivátmi).

Fertilita, gravidita, laktácia

Denná dávka 100 až 500 mg kyseliny askorbovej sa nemá prekročiť počas gravidity alebo laktácie. Kyselina askorbová sa vylučuje do ľudského mlieka a prestupuje placentárnou bariérou. Prejavy nedostatku spomalený rast, rýchla kazivosť zubov, narušenie stavby kostí, krvácaním, deforácie kĺbov, častejšie infekcie, zvýšenou únavou, zníženou tvorbou mlieka. Extrémnym príkladom je ochorenie s názvom Skorbut , ktorý sa prejavuje anémiou, krvácaním, opuchom kĺbov, ďasna, strátou zubov, krehkosťou kostí, sterilitou, infekciami, atrofiou svalstva, žaludočnými vredmi.

Prejavy prebytku

Akutna toxicita je malá, pre predávkovaní dochádza k podráždení žalúdku a zažívacieho traktu. Prebytok sa vylučuje obličkami.

Suplementácia

Doporučená denná dávka je 90 mg / deň muž a 80 mg / deň žena. U športovcov je pdenná potreba viac ako uvedená referencie , ako u sedavého spôsobu života pre procesy hojenia a oxidačného poškodenia. Do uvedenj skupiny možeme zaradiť fajčiarov, tehotné a kojace ženy, staršie osoby, osoby so zvýšenou fyzickou a psychickou záťažou. Možeme teda povedať že doplňovanie vitamínu C je žiadúce.

Využitie v potravinárstve

V potravinovom priemysle sa kyselina askorbová používa k obmedzeniu oxidácie v potravinách, znižuje oxidáciu tukov, preto sa používa pri konzervácii údenín, kde pomáha udržovať červenú farbu.

Cenník - Vitamínoterapia

Č.
Názov procedúry
Cena
Vernostná karta
1.
Podanie vitaminu C – injektopas (fyziologický roztok 250 ml/100ml + infuzny set a preparat)
30 €
30 €
2.
Aplikácia 5x
150 €
150 €
+1 aplikácia grátis
3.
Aplikácia 10x
300 €
300 €
+2 aplikácie grátis

Vernostná karta 30 €   / Všetky ceny sú vrátane DPH.

Online objednávka


Dátum objednania / rezervácie
spam code

Ponuka procedúr

procedura Hyperbarická terapia

Hyperbarická terapia

Terapia tlakom a posôbením čisteho medicínského kyslíka pomôže Vášmu telu pri regenerácii.

Objednať
procedura Taping

Taping

Nalepovanie špeciálnych pások ktoré zabezpečuje podporu svalom.

Objednať
procedura Parafínové rukavičky

Parafínové rukavičky

Parafínová terapia rúk pomôže omladiť a dodať mladosti a krásu.

Objednať
Všetky procedúry
darcekovy poukaz 50 Euro>

Darčekové poukazy _ Procedúry

darcekovy poukaz mix 100 Euro

Darčekové poukazy _ Mix procedúr

Shares:
Cenník

Kontakt

Dr. Čajka
Poliklinika LH
J.D. Matejovie 542/21
Liptovský Hrádok
Slovakia

+421 44/529 5252 +421 44/529 3766

Top