doktor cajka klinika liptov
green plus

Ambulancia všeobecného lekára / Procedúry

08. 01. 2024

pre novoročné infošky prosím kliknuť nižšie

Megadávka vitamínu C

Vitamín C (kyselina askorbová, E300)

Charakteristika

Je vo vode rozpustný vitamín, dôležitý k udržaniu života a zdravia. V tele plní veľa dôležitých funkcií , je citlivý na zmeny teploty a oxidáciu, jeho chemický názov je kyseliná askorbová vzorcom C6H8O6 Prvý krát bol izolovaný 1928, zabraňuje skorbutu – ochorneie námorníkov pri dlhodobom nedostatku.

Vitamín C v prírode

Väčšina zvierat a rastlín si syntetizuje tento vitamín sama a nepotrebuje žiadne prídavky, ľudia si tento vitamín vytvárať nevedia, preto je nutné jeho doplňovanie. Pre jeho bohaté zastupenie v prírode jeho nedostatok pre ľudí nepredstavoval vážnejší problém.

Zdroje vitamínu C

Z rastlinných zdrojov sú na vitamín C veľmi bohaté šipky, rakytník, citrusy, zemiaky, zelenina.

Vplyv spracovania potravín na vitamín C

Pri tepelnom spracovaní potravín dochádza k úbytku vitamínu C ( vrátane ohrevu v mikrovlnej rúre) . Spracovaním sa znižuje obsah živín o cca 10% za každých 5 minút varenia, sušením až 50%, šetrnejšie je dusenie v páre. Veľké stráty spôsobuje konzervácia, blanšírovanie. Vitamín C sa rozkladá oxidáciou a rýchlejšie pri vyššej teplote. Pri izbovej teplote sa stráce behom mesiaca. Najlepšie je zdroj vitamínu C zmraziť či zabrániť oxidácií.

procedura Megadávka vitamínu C
procedura Megadávka vitamínu C

Vplyv na zdravie človeka

Vitamín C je potrebný pre metabolizmus aminokyselín, konkrétne pre vznik nekódovaných aminokyselín hydroxylisinu a hydroxy prolínu. Tým sa podieľa na syntéze kolagénu. Jeho nedostatok sa prejavuje menšou pevnosťou väzivového aparátu , menšou pevnosťou steny ciev a zvýšenou krvácavosťou. Takisto je potrebný v procese tkanivového dýchania, podporuje vstrebávanie železa stimuluje tvorbu bielych krviniek vývoj kostí, zubov, chrupaviek podporuje rast, podieľa sa na antioxidačnej ochrane bunky redukciou radikálov.

Kontraindikácie

Podávanie megadávok vitamínu C sa neodporúča pri ochorení na obličkové kamene alebo u pacientov s obličkovou nedostatočnosťou, alebo pri ochorení s akumuláciou železa (talasémia, hemochromatóza, sideroblastická anémia). Pri pľúcnom ochorením (napr. obštrukčné a reštrikčné bronchiálne a pľúcne ochorenie) len do 7,5 g za deň, keďže vyššie dávky môžu viesť k akútnemu dyspnoe Kyselina askorbová môže interferovať s antikoagulanciami (kumarínovými derivátmi).

Fertilita, gravidita, laktácia

Denná dávka 100 až 500 mg kyseliny askorbovej sa nemá prekročiť počas gravidity alebo laktácie. Kyselina askorbová sa vylučuje do ľudského mlieka a prestupuje placentárnou bariérou. Prejavy nedostatku spomalený rast, rýchla kazivosť zubov, narušenie stavby kostí, krvácaním, deforácie kĺbov, častejšie infekcie, zvýšenou únavou, zníženou tvorbou mlieka. Extrémnym príkladom je ochorenie s názvom Skorbut , ktorý sa prejavuje anémiou, krvácaním, opuchom kĺbov, ďasna, strátou zubov, krehkosťou kostí, sterilitou, infekciami, atrofiou svalstva, žaludočnými vredmi.

Prejavy prebytku

Akutna toxicita je malá, pre predávkovaní dochádza k podráždení žalúdku a zažívacieho traktu. Prebytok sa vylučuje obličkami.

Suplementácia

Doporučená denná dávka je 90 mg / deň muž a 80 mg / deň žena. U športovcov je pdenná potreba viac ako uvedená referencie , ako u sedavého spôsobu života pre procesy hojenia a oxidačného poškodenia. Do uvedenj skupiny možeme zaradiť fajčiarov, tehotné a kojace ženy, staršie osoby, osoby so zvýšenou fyzickou a psychickou záťažou. Možeme teda povedať že doplňovanie vitamínu C je žiadúce.

Využitie v potravinárstve

V potravinovom priemysle sa kyselina askorbová používa k obmedzeniu oxidácie v potravinách, znižuje oxidáciu tukov, preto sa používa pri konzervácii údenín, kde pomáha udržovať červenú farbu.

Cenník - Vitamínoterapia

Č.
Názov procedúry
Cena
Vernostná karta
1.
Podanie vitaminu C – injektopas (fyziologický roztok 250 ml/100ml + infuzny set a preparat)
30 €
30 €
2.
Aplikácia 5x
150 €
150 €
+1 aplikácia grátis
3.
Aplikácia 10x
300 €
300 €
+2 aplikácie grátis

Vernostná karta 30 €   / Všetky ceny sú vrátane DPH.

Online objednávka


Dátum objednania / rezervácie
spam code

Ponuka procedúr

procedura Fyzioterapia

Fyzioterapia

Je pomocný lekársky odbor, ktorý sa zaoberá liečbou a prevenciou porúch pohybového systému človeka.

Objednať
procedura Masáže

Masáže

Doprajte svojmu telu zaslúžený relax po každodennej námahe.

Objednať
procedura Hyperbarická terapia

Hyperbarická terapia

Terapia tlakom a posôbením čisteho medicínského kyslíka pomôže Vášmu telu pri regenerácii.

Objednať
Všetky procedúry
darcekovy poukaz 50 Euro>

Darčekové poukazy _ Procedúry

darcekovy poukaz mix 100 Euro

Darčekové poukazy _ Mix procedúr

Shares:
Cenník

Kontakt

Dr. Čajka
Poliklinika LH
J.D. Matejovie 542/21
Liptovský Hrádok
Slovakia

+421 44/529 5252 +421 44/529 3766

Top