doktor cajka klinika liptov
green plus

Ambulancia všeobecného lekára / Procedúry

22. 04. 2024

Estetika 22.06.2024 objednávky na +421 948 385 452

× vasa reklama baner Miesto pre vašu reklamu @

Kolagénové solárium

Čo je kolagénové solárium a kolagénová fototerapia, na čo slúži?

Kolagénové soláriá sú prístrojové elektrické zariadenia, ktoré sa používajú na kozmetické omladzovanie, regeneráciu a revitalizáciu pokožky červeným svetlom poležiačky alebo postojačky – (podľa typu kolagénového solária). Existuje množstvo typov a verzií kolagénových solárií so širokou ponukou doplnkovej výbavy. Medzi najznámejšie svetové značky patrí Megasun, Ergoline, Ultrasun, a Hapro.

Kolagénová fototerapia je založená na princípe prieniku viditeľného červeného svetla s vlnovou dĺžkou cca 633nm, ktoré prijímajú fibroblasty a tie podnecujú vnútrobunkový prenos energie. Tento proces zvyšuje bunkovú látkovú výmenu a tým intenzívnejšiu tvorbu nového, telu vlastného kolagénu a elastínu čo nazývame aj „Foto-biostimulácia“. Pri takejto terapii kolagénovými lampami sa teda nejedná ani o UVA ani o UVB žiarenie, takže kolagénové solárium (inak nazývané „kolagenárium“ alebo „kolárium“) NEOPAĽUJE a teda nepoškodzuje pokožku!

Táto pohodlná, bezbolestná a relaxačne pôsobiaca terapia je určená pre každého bez ohľadu na vek, pohlavie, typ a zafarbenie pokožky. Nepredstavuje žiadne riziká pre ľudský organizmus.(V mimoriadnych prípadoch je použitie kolagénových lámp potrebné zvážiť resp. konzultovať s lekárom, ak ste citlivý/á na svetlo alebo užívate lieky, ktoré vyvolávajú precitlivenosť na svetlo.) Bunky tela sa pôsobením kolagénových lámp regenerujú rýchlejšie, zlepšuje sa príjem kyslíka v pokožke a tým je podporená v detoxikácii.

Kolagénová terapia viaže a zadržiava vodu v pokožke, čím zabraňuje dehydratácii a tým aj predčasnému starnutiu kože, podporuje taktiež prekrvenie a reparuje elastínové vlákna v tkanive, aby pleť zostala napnutá. Kolagenová štruktúra zosilnie, čo bezprostredne ovplyvní spevnenie a napnutie pokožky. Vyplnia sa jemné i hlbšie vrásky, hlavne v oblasti tváre, čím sa zmiernia prirodzené známky starnutia. Ďalej sa zmierňujú pigmentové škvrny, zlepší sa farba a textúra pleti vďaka čomu pôsobí žiarivejšie a zdravšie. Koža tiež získa späť svoju pevnosť a pružnosť, čo je základným predpokladom boja proti celulitíde. Zatiaľ čo bežná kozmetická starostlivosť skrášľuje predovšetkým povrch pokožky, pri kolagénovej terapii sa tkanivo kože spevňuje a regeneruje prirodzeným spôsobom samo zvnútra. Keďže kolagénové ošetrenie zvyšuje aj priepustnosť pokožky, kombinácia kolagénovej terapie s kozmetickými produktmi môže pôsobiť obzvlášť účinne a tak môžete dosiahnuť mimoriadne pôsobivé výsledky v redukcii príznakov starnutia.

Aké základné parametre majú kolagénové soláriá a ich kolagénové trubice?

Kolagénové soláriá sa vyrábajú ako aj horizontálne, tak aj vertikálne. Niektoré z nich sú vyrábané ako čisto kolagénové, iné majú vo výbave aj UV trubice. Technické parametre, rozmery, váha, ventilačný systém vnútorný priestor, doplnky a priestorové požiadavky pre umiestnenie kolagénových solárií sa prakticky vôbec nelíšia od bežných vertikálnych alebo horizontálnych solárií určených pre opaľovanie pokožky – /viac informácií o tech. parametroch sa dočítate na našej stránke v položkách „HORIZONTÁLNE SOLÁRIÁ“ a „VERTIKÁLNE SOLÁRIÁ“/ avšak rozdiel je len v ich trubiciach. Kolagénové trubice na rozdiel od štandartných trubíc do solária neopaľujú, lebo neprodukujú žiadne UVA alebo UVB žiarenie, ale červené svetlo o vlnovej dĺžke v rozmedzí od 600 do 760nm. Ich množstvo, výkon a dĺžka sa môže v kolagénových soláriách líšiť podľa typu stroja. Pri vertikálnych a horizontálnych kolagénových soláriách („koláriách“) sa počet trubíc pohybuje zväčša od 24 do 64 kusov s výkonom od 100 do 180 Wattov. Ich dĺžka je rovnaká ako pri štandardných trubiciach – od 176 cm do 200 cm. Existujú aj menšie špeciálne zariadenia s nižším počtom trubíc a taktiež stolové zariadenia pre kolagénovú terapiu tváre a dekoltu vo verzii pre domáce použitie s el. napájaním na 220 Voltov.

Kolagén všeobecne:

Kolagén – je skleroproteín, mimobunková, vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá hrá veľmi dôležitú úlohu v našom tele, pretože je základom spojivových tkanív. Tvorí 25 – 30 % všetkých proteínov v tele cicavcov a je zložkou medzibunkovej hmoty v podobe kolagénových vláken. Kolagén s červeným svetlom stimuluje naše bunky k produkcii telu vlastného kolagénu a elastínu.

Čo spôsobuje starnutie pokožky?

Starnutie pokožky je ovplyvnené radom faktorov. V dôsledku vnútorných a vonkajších vplyvov zaznamenávame neustále kožné zmeny od detstva až do dospelosti. Štrukturálne a funkčné zmeny nastávajú v dermise – vnútornej vrstve kože. Metabolizmus pokožky a prirodzené funkcie klesajú už od veku 25 rokov. Starnutie znamená, že bunky nášho tela nie sú schopné samoregenerácie a vekom je oslabená aj odolnosť voči vplyvom životného prostredia a baktériam. To má za následok suchú pleť, vrásky, citlivú pokožku a stratu elasticity kože. Po 45 roku života pokožka slabne, je jemnejšia a tenšia – takže je náchylnejšia k poškodeniu spôsobenému vonkajšími vplyvmi životného prostredia. Výskumné štúdie, mnoho odborníkov a dermatológov naznačujú, že červené svetlo vyžarované kolagénovými trubicami stimuluje a reaktivuje tvorbu kolagénu a elastínu v bunkách a práve tie sú kľúčovými proteínmi, ktoré dodávajú našej pokožke pružnosť, pevnosť a mladistvý vzhľad.

Čo môžeme očakávať od terapie červeným svetlom vyžarujúcim z kolagénových trubíc?

Na základe výskumu dokážu kolagénové lampy zlepšiť tón a farbu pleti, redukujú pigmentové škvrny, strie, celulitídu, červené žilky, zjemňujú vrásky a znižujú ich tvorbu. Červené svetlo taktiež stimuluje krvný obeh a pomáha regenerovať elastínové vlákna v tkanive, ktoré udržuje pleť pružnú a napnutú.

Je červené svetlo bezpečné?

Terapia červeným svetlom vyžarujúcim z kolagénových lámp je jedna z mála metód, ktorá je telu prirodzená, jemná a neškodná, a ktorá redukuje príznaky starnutia. Červené žiarivky sú bez ultrafialového žiarenia a ich pôsobenie je bezbolestné – nie je potrebný žiaden čas na zotavenie. Invazívne omladzujúce postupy ako napr. mikrodermabrázia, dermálne výplne a injekcie, chemický peeling alebo laser môžu mať vážne vedľajšie účinky. Pri použití kolagénových lámp je potrebné zvážiť resp. konzultovať s lekárom, ak ste citlivý/á na svetlo alebo užívate lieky, ktoré vyvolávajú precitlivenosť na svetlo. U niektorých je pocit jemného zahriatia. Terapia červeným svetlom sa nedoporúča kombinovať s prostriedkami, ktore samé o sebe vedú k nežiadúcim vedľajším účinkom.

Kedy sú viditeľné prvé výsledky, ako udržiavať dosiahnuté výsledky?

Omladzujúci efekt závisí od viacerých faktorov ako je napríklad vek, súčasný stav pokožky a takisto aj od počtu a výkonu kolagénových trubíc v prístroji. Reakcie pokožky sú individuálne. Výskum však ukázal, že mnoho ľudí potvrdilo viditeľné výsledky vrátane zlepšeného odtieňa pleti, zmenšenia pórov a zníženia výskytu stareckých škvŕn počas prvých 30-60 dní pri pravidelných návštevách. Za pravidelné navštevovanie sa považuje 8 – 12 aplikácií po 20 minút v období 4 – 6 týždňov. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov je potrebné kolagénovú terapiu pravidelne absolvovať po dobu zhruba 12 týždňov, vhodná je aj doplnková starostlivosť o pleť a telo. Zachovanie výsledkov dosiahnete prostredníctvom 2 – 4 sedení za mesiac v kombinácii so správnou starostlivosťou o pokožku.

procedura Kolagénové solarium
procedura Kolagénové solarium
procedura Kolagénové solarium

Aké výsledky možno očakávať?

 • Stimuláciu tvorby telu vlastného kolagénu a elastínu
 • Zlepšenie pevnosti a pružnosti pokožky na celom tele
 • Zlepšenie farby a textúry pleti
 • Zmiernenie pigmentových škvŕn
 • Zjemnenie pórov pokožky
 • Podporu prekrvenia pleti
 • Napnutie pokožky
 • Redukciu vrások
 • Redukciu strií
 • Redukciu celulitídy
 • Redukciu červených žiliek
 • Rýchlejšiu regeneráciu a úľavu pri bolestiach svalov
 • Znížené riziko avulzných zlomenín
 • Zlepšenie flexibility kĺbov, šliach a väzív
 • Zlepšenie priepustnosti pokožky pre aplikáciu kozmetiky

Pravidelná kolagénová terapia

 • Zvyšuje odolnosť proti stresu životného prostredia a súvisiac
 • Detoxikuje pokožku a podporuje obnovu buniek
 • Zvyšuje kyslík a vlhkosť v pokožke
 • Znižuje pigmentové a starecké škvrny
 • Znižuje opuchy a tmavé kruhy okolo očí
 • Vyhladzuje jemné linky a vrásky na tvári
 • Výrazne znižuje tvorbu vrások na tvári a dekolte
 • Dopĺňa kolagén a elastín v spojivovom tkanive
 • Viditeľne napína pokožku na celom tele
 • Efektívne bojuje proti starnutiu pokožky

Rozsiahla štúdia* preukázala, že:

 • 97% klientov pocituje pevnost a pružnost pokožky celého tela
 • 97% klientov pozoruje výrazný efekt liftingu tváre, krku a na dekolte
 • 88% klientiek zaznamenalo znacnú celkovú vitalizáciu pokožky

*Pozorovacie štúdia po dobu troch mesiacov, rok 2008, klinika Piano, Švajciarsko

Existujú nejaké opatrenia potrebné pred použitím?

Odporúčame použitie ochranných okuliarov.
Návštevy kolagénového solária by ste sa mali vyvarovať ak:

 • ste alergický na svetlo alebo používate kozmetiku, ktorá môže vyvolať fotocitlivosť
 • trpíte porfýriou
 • máte epilepsiu
 • užívate kortizón alebo steroidy

Aké lieky môžu spôsobiť fotocitlivosť?

Lieky spôsobujúce fotocitlivosť su napr. niektoré antibiotiká alebo antimalariká, tetracyklín, digoxín (liek používaný pri srdcovej arytmii) a taktiež niektoré sedatíva, orálne diabetické lieky, antidepresíva a steroidy. Ak užívate niektorý z týchto liekov alebo iné lieky, ktoré by mohli vyvolať kontraindikácie, poraďte sa prosím so svojim lekárom pred tým, ako použijete kolagénové solárium.

Ako preniká červené svetlo vyžarované z kolagénových lámp do pokožky?

Štúdie ukázali, že viditeľné červené svetlo preniká cez epidermis a dermis až k tukovej vrstve a má prospešné protizápalové vlastnosti. Červené svetlo stimuluje schopnosť pokožky vytvárať kolagén a elastín, ale rovnako aj zvyšuje okysličenie a vstrebávanie živín. Červené svetlo vo viditeľnom svetelnom spektre o 600nm a 700nm taktiež stimuluje vitalitu a priepustnosť kožných buniek. Laboratórne štúdie preukázali, že kožné bunky rastú o 150 až 200% rýchlejšie a prinášajú väčší úžitok živým tkanivám, ak sú stimulované farebným svetlom o určitej vlnovej dĺžke.

Opaľujú kolagénové soláriá?

Nie, kolagénové soláriá nevyžarujú UVA ani UVB lúče a vôbec neopaľujú.

Treba pripraviť pleť pred terapiou?

Pred použitím je potrebné pokožku na tvári a dekolte dôkladne umyť a vyčistiť. Odporúčame používať mierne čistiace mydlá, pretože zlepšujú prenos červeného svetla do pokožky. Týmto spôsobom nebude blokovaná časticami, ktoré by mohli odrážať svetlo.

Čím sa líši terapia červeným svetlom od laserového ošetrenia?

Červené svetlo je neinvazívne, prírodné, bez bolesti, neporušuje pokožku a nepáli ako laserové ošetrenie. Hojenie nie je potrebné. Laser využíva teplo a koncentrované svetlo na odstránenie tkaniva. Kolagénové lampy tkanivo neodstraňujú ani nevypaľujú, a preto nevzniká žiaden zápal alebo pálenie. Výskumné štúdie preukázali, že červené svetlo vyžarujúce z kolagénových solárií je jedným z mála dostupných neinvazívnych prostriedkov, ktoré prirodzene zmerňujú známky starnutia pleti, akými sú vrásky, škvrny a sivý odtieň pleti.

Ošetruje červené svetlo celulitídu?

Nie sú žiadne priame štúdie alebo dôkazy na úplné odstránenie celulitídy, pokožka je po terapii červeným svetlom napnutejšia a pružnejšia, čím sa viditeľnosť celulitídy môže zjavne znížiť.

Je IPL alebo laser využívaný rovnakým spôsobom ako kolagénové lampy?

Nie, všetky z týchto technológií používajú svetlo ako zdroj energie, ale aplikácie sú veľmi odlišné. IPL a laserové terapie sú považované za invazívnu liečbu. Pacienti môžu trpieť opuchmi, modrinami alebo dlhodobým poškodením pleti. Pri použití IPL technológie alebo lasera sa musíte pár týždňov vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, ale kolagénové solárium môžete používať počas celého roka, dokonca pôsobí blahodárne na pokožku po jej vysušení slnkom a morskou vodou.

Čím sa líši terapia červeným svetlom od LED svetla?

LED liečby sú oveľa drahšie a vzhľadom na obmedzenie v oblasti technológie a nákladou sa sústredia vždy len na jednotlivé časti tela. Použitím kolagénovej kozmetiky a celotelovej terapie červeným svetlom môžu naši klienti dosiahnuť výsledky na oveľa vyššej úrovni a uspokojiť tým svoje potreby.

Cenník - Collarium

Č.
Názov procedúry
Cena
Vernostná karta
1.
Jednorázový vstup 20 min.
15 €
10 €
2.
Collarium
0,75 €/min.
0,50 €/min.
3.
10x20 min. vstup = 200 min.
150 €
100 €
4.
20x20 min. vstup = 400 min.
300 €
200 €

Vernostná karta 30 €   / Všetky ceny sú vrátane DPH.

Online objednávka


Dátum objednania / rezervácie
spam code

Ponuka procedúr

procedura Fyzioterapia

Fyzioterapia

Je pomocný lekársky odbor, ktorý sa zaoberá liečbou a prevenciou porúch pohybového systému človeka.

Objednať
procedura Microneedling

Microneedling

Je jedno z najefektívnejších ošetrení jaziev, vrások a strií formou kolagénovej indukčnej terapie.

Objednať
procedura Lymfodrenáž

Lymfodrenáž

Je drenážna, lymfatická masáž, edukuje žilové a lymfatické edémy.

Objednať
Všetky procedúry
darcekovy poukaz 50 Euro>

Darčekové poukazy _ Procedúry

darcekovy poukaz mix 100 Euro

Darčekové poukazy _ Mix procedúr

Shares:
Cenník

Kontakt

Dr. Čajka
Poliklinika LH
J.D. Matejovie 542/21
Liptovský Hrádok
Slovakia

+421 44/529 5252 +421 44/529 3766

Top